УВАГА! Пожежонебезпечний період в лісах Ужгородщини!
04.03.2021Дорога світла “ДП Ужгородське лісове господарство” (ВІДЕО)
16.03.2021Щороку з кінця лютого починається масова торгівля рідкісними видами ранньоквітучих ендемічних та реліктових рослин, в тому числі занесеними до Червоної книги України, які є рідкісними і перебувають під загрозою зникнення. Висока декоративність та ранній термін цвітіння таких видів рослин як підсніжник звичайний, білоцвіт весняний, шафран Гейфеля, конвалія звичайна та інші призводить до того, що збут цих рослин виходить далеко за межі ареалу їх зростання. Ці об’єкти рослинного світу у значних обсягах вивозяться у великі міста України, Словаччини та Угорщини. Масове збирання ранньоквітучих видів рослин призводить до знищення популяцій їх окремих видів.
Справжній «квітковий бум» очікується до 8 Березня. В ці дні обсяги незаконної торгівлі набувають найбільших показників. Як наслідок – навколо міст в природі знищується безліч рослин.
З метою охорони ранньоквітучих реліктових і зникаючих рослин, а також рослин, занесених до Червоної книги України, та попередження правопорушень у цій галузі в області щорічно проводиться операція «Первоцвіт».
Підсніжник звичайний
Багаторічна цибулинна рослина. Зростає у листяних лісах і чагарниках в Карпатах та західних лісостепових районах. Цвіте у березні-квітні (навіть у лютому, якщо тепла зима). Занесений до Червоної книги України у 2009 році.
Проліска дволиста
Декоративна, медоносна і лікарська рослина. Росте у листяних і мішаних лісах, по чагарниках, у лісостепових районах та на Поліссі. Цвіте у березні-квітні. Визнана такою, що потребує дбайливого використання та охорони.
Шафран Гейфелів (крокус)
Багаторічна декоративна культура. Зростає у горах Карпат, іноді зустрічається на Прикарпатті та заході Поділля. Цвітіння часто настає, коли ще на галявинах лежить сніг. Занесена до Червоної книги України у статусі “Неоцінена”.
Конвалія
Багаторічна лікарська, ефіроолійна, отруйна і декоративна рослина. Поширена у мішаних лісах майже по всій Україні, крім півдня степу і високогір’я Карпат. Цвіте з кінця весни до середини літа. У зв’язку з хижацькою заготівлею на букети потребує охорони.
Еритроній собачий зуб
Багаторічна трав’яниста і цибулинна рослина. Росте переважно в широколистяних лісах, заростях чагарників у Карпатах і на Прикарпатті, нещодавно була виявлена у Житомирській області. Цвіте в березні-квітні. Винищується через свої декоративні властивості, занесена до Червоної книги.
Білоцвіт весняний
Багаторічна декоративна рослина. Поширена на Закарпатті, частково – в Карпатах та Львівській області. Цвіте ранньою весною. Вважається рідкісним видом флори України, внесена до Червоної книги.
Відповідальність за знищення червонокнижних первоцвітів
За незаконний збір, збут та купівлю первоцвітів, занесених до державної Червоної книги, статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 грн з конфіскацією рослин. При цьому аналогічні дії, вчинені щодо першоцвітів, які зростали в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, тягнуть за собою накладення штрафу від 1700 до 3655 грн з конфіскацією рослин. Також варто зауважити, що за один екземпляр червонокнижної культури передбачена компенсація за її знищення, наприклад: підсніжники, шафрани (крокуси) – від 49 до 62 грн у залежності від виду.
Щоб запобігти винищенню первоцвітів, щовесни лісова охорона разом із працівниками Державної екологічної інспекції у Закарпатській області за участю правоохоронних органів проводять рейди поблизу місць їхнього ймовірного збору.
Що може врятувати первоцвіти
Первоцвіти може врятувати відповідальне ставлення громадян. Для цього варто запам’ятати лише шість речей:
- Рвати підсніжники, проліски, крокуси, сон-траву, тощо – не можна у жодному випадку;
- Продаж первоцвітів – порушення закону;
- Купуючи червонокнижні квіти, ви стаєте співучасником злочину;
- Хочете помилуватися весняними квітами, відвідайте найближчий парк чи ліс, зробіть фото.