Лісові розсадники Ужгородщини нараховують понад 45 порід дерев та чагарників
30.09.2019Від гідного минулого до щасливого майбутнього
25.10.2019Ліс – звичне і буденне чудо. Постачальник деревини і кисню, місце проживання безлічі живих організмів, батьківщина казок і легенд, він здається таким знайомим і зрозумілим.
Однак чи багато нам відомо про самі дерева та природні скарби Ужгородщини? Нещодавно світ побачило видання про ліси Ужгородщини, про широкоплановий, пізнавально-навчальний комплекс експонатів та колекцій живої та неживої природи, об’єктів лісівничої діяльності як сьогодення, так і історичного минулого, а також духовного спрямування, які компактно розміщені на території адмінбудівлі ДП «Ужгородський лісгосп» в селі Кам’яниця Ужгородського району.
Багатолітній досвід роботи в лісовому господарстві дозволив автору (Василю Лиситчуку) зібрати і закласти цікаві колекції рослин, гірських порід і мінералів, облаштувати оригінальний музей лісу під відкритим небом, навчально-пізнавальні стежки.
Тут, серед квітучих екзотичних чагарників і ліан, рідкісних червонокнижних рослин, завжди людно й гамірно. Багато учнівської молоді, студентів, біологів, працівників лісового господарства і просто любителів природи з різних регіонів України, ближнього і далекого зарубіжжя.
У книзі наведено детальний опис колекції індикаторів типів лісорослинних умов Закарпаття (16 видів), колекції «Живі сторінки Червоної книги» (81 вид), арборетуму – 283 види і форми інтродуцентів чагарникових порід та ліан.
Автор цікаво розповідає про походження колекційних експонатів, історії їх придбання, вирощування, адаптації до місцевих умов. Поряд з вживанням спеціальних наукових термінів, використані історичні матеріали, легенди, міфи, оповіді, народний фольклор. А директор держлісгоспу Василь Кий сам засукавши рукава часто приймає участь в облагородженні експонатів, про які йде мова у виданні.
Експонати музею лісу дозволяють зробити екскурс у історичне минуле лісової галузі. В той самий час, піднімаються питання, які актуальні для сьогодення – це охорона природи, природозберігаючі технології, збереження і примноження рослинного різноманіття. Все це чітко роблять працівники Ужгородського лісгоспу під керівництвом Василя Васильовича. Кожен працівник знає план роботи і чітко дотримується його виконання.
Автор доступно для широкого загалу, на простих прикладах буденного життя, розкриває таємницю карпатського лісу, його безцінні скарби і життєдайні властивості. В розповіді про кожну трав’янисту рослину, кущик, ліану чи деревце відчувається любов, турбота і тривога за майбутнє на нашій планеті Земля.
Значну увагу приділено співпраці Ужгородського лісгоспу з учнівською молоддю, роботі шкільного лісництва, профорієнтації, патріотичному вихованню. До речі, варто зазначити, що велику увагу приділяють лісівники Ужгородщини саме молодому поколінню. І колектив сам молодий і наставник і керівник шкільного лісництва Олексій Кузнєцов, вкладають душу у молодь, яка згодом прийде на роботу в ДП «Ужгородське ЛГ».
Це книга для тих, для кого дуже є важливими слова – «Поведінка людини в природі – дзеркало її душі».