Про братів наших менших… (Газета “Вісті Ужгородщини”)
25.02.2016Щорічну весняну акцію «Майбутнє лісу у твоїх руках» розпочато
16.03.2016Першоцвіти – це екологічна група рослин, яка нараховує близько 500 видів. Розпускання квітів у них відбувається задовго до появи листків на деревах. У багатьох первоцвітів забарвлення яскраве, весняне. Квіти золотисті, блискучі, неначе сонце, голубі, як весняне небо, бузкові та білосніжні. Проліски, білоцвіт весняний, шафран, цибуля ведмежа – це неповний перелік першоцвітів, що можна зустріти у лісах Ужгородщини. Першоцвіти – рослини, які сприймаються нами як символи весни. Вони першими зацвітають, даруючи людям свою тендітну красу. Багато з першоцвітів занесені до Червоної Книги України.
Останніми роками кількість первоцвітів в Україні значно скоротилася. Рослини, які віщують нам прихід весни, за останні десятиліття опинилися на межі зникнення. Це відбувається внаслідок господарського освоєння місць зростання першоцвітів, намагання окремих людей перетворити їх на засіб заробітку. Рослини, які так нелегко виборювали право пестити людей свiжiстю весняного оновлення, раптом опинились в тенетах людської жорстокості. І саме з вини людей зазнають бездушного винищення.
Завдяки рекордно теплій погоді взимку, цього року першоцвіти в лісах Ужгородського лісгоспу зацвіли як ніколи рано. І в найтеплішому Великодоброньському і передгірній частині Ужгородського та Кам’яницького лісництв, вже цвітуть білоцвіт весняний, шафран та проліска.
Щорічно протягом періоду цвітіння першоцвітів Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області та лісовою охороною проводяться рейди для виявлення порушників, які масово зривають перші весняні квіти для продажу.
За порушення чи погіршення середовища перебування (зростання) рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища, а також порушення умов утримання (вирощування) рослин цих видів у ботанічних садах, дендрологічних та зоологічних парках, інших спеціально створених штучних умовах, що призвело до їх загибелі та пошкодження, накладається штраф за статтею 90 КупАП на громадян від двадцяти (340 грн.) до тридцяти (510 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від тридцяти (510 грн.) до п’ятдесяти (850 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого.
Крім того, за один екземпляр незаконної добутої рослини занесеної до Червоної Книги України передбачена відповідна компенсація за її знищення, наприклад: черемша (цибуля ведмежа) – 62 грн. шафрани (крокуси), підсніжники від 49 до 62 грн. у залежності від виду, сон трава – від 37 до 62 грн. у залежності від виду.
Колектив Ужгородського лісгоспу звертається до жителів Ужгорода та Ужгородського району: не зривайте першоцвіти, а краще милуйтеся їхньою красою у природі.
Головний інженер ДП “Ужгородське ЛГ”
Валентин Геккер