Василь Кий: «Плануємо й надалі зміцнювати лісівничу транскордонну геополітику й по можливості залучати іноземних партнерів у Закарпатський регіон»
29.04.2017Дендрарій парку «Березинка» зустрів юних лісівників Ужгородщини
10.05.2017Усі без винятку державні підприємства лісової галузі Закарпаття дотримується високих стандартів промислової безпеки. Програми по формуванню культури безпеки праці є ключовим напрямком роботи всіх виробничих держлісгоспів, підпорядкованих Закарпатському ОУМЛГ.
Але немає меж для вдосконалення у такій небезпечній професії, як лісівник. Відтак на базі Виноградівського лісгоспу в урочищі «Затисянська дача», Затисянське лісництво відбувся семінар-навчання з нагоди Міжнародного дня охорони праці.
– У лісовій промисловості, як і в багатьох інших галузях, гостро стоїть кадрове питання. Необхідно, щоб працювали грамотні фахівці, здатні раціонально використовувати лісові ресурси й дотримуватися безпеки праці. Ці вимоги поширюються і на професію вальника лісу. Адже заготівля – це один з важливих елементів в циклі переробки, вивезенні, розкряжування. Одна з основних операцій, без якої неможлива ні первинна, ні глибока переробка деревини. Крім того, класики російської лісівництва назвали валку лісу синонімом лісовідновлення. Чому? Тому що від того, наскільки буде збережений підріст (а це сильно залежить від спрямованості валки, від трелювання деревини на лісосіці), наскільки вчасно буде проведена заготівля, в який період залежить перспектива лісовідновлення на розроблюваних ділянках. У багатьох випадках, коли працюють професіонали, можна уникнути штучного відновлення, і лісосіка відновлюється природним чином. А ще коли вальники лісу працюють у безпечних умовах, то це 110% успіху лісового господарства – розповідає директор Виноградівського лісгоспу Василь Агій, який також постав у ряди зелено-помаранчевих для вдосконалення своїх професійних здібностей і перевірив себе на «міць» з бензопилою в руках.
На підготовленій ділянці в дубовій діброві зібралися команди і вболівальники з Виноградівського району. Ділянка обрана не просто для показових навчань, угіддя відведені під вибіркову рубку окремих дерев. Після інструктажу учасники приступили до виконання завдання. Хвилювалися і учасники, і організатори: навчання хоча для всіх учасників змагання проходили не вперше, але вони вимагали досконалості. Оцінювалася якість, точність і тривалість операції. Спиляний дуб повинен був впасти точно в межі між вбитими в 3 метрах від нього кілками. Це можливо, якщо не порушувати технологію валки дерева і злагоджено працювати в парі з бензопилою і правильно розрахувати траєкторію падіння дерева.
Для цього потрібно вивчити територію навколо дерева, яке відведено під рубку. Якщо воно сухе, великі мертві гілки, сучки можуть впасти, тому їх можна спиляти попередньо, і тут потрібно проявити обережність.
Також майстер-клас вальники лісу показали в таких завданнях, як монтаж нового ланцюга, комбінованому й точному розкряжуванні та відокремленні сучків.
– Цьогорічне свято – День охорони праці показав, що у Закарпатській лісовій галузі нас є майстри високого класу, здатні передати свій цінний досвід молодому поколінню. Невипадково на вальщиків лісу з Вашого краю рівняються й представники цього фаху з інших куточків України, – розказав головний спеціаліст з охорони праці Держлісагентства України Андрій Мусійовський.
– Це результативне партнерство підкреслює важливість проведеного професійного конкурсу і значущість людей, які обрали таку, на перший погляд просту, але все-таки небезпечну і необхідну професію. Змагання вальників лісу сприяють підвищенню професійного рівня працівників, популяризації професії, покращення охорони праці, – відзначив голова центрального комітету професійної спілки працівників лісового господарства Закарпаття Валерій Федурця.
Опісля показових змагань-навчань були обговорені помилки, допущені при виконанні завдань і визначені переможці.
Призові місця розподілили між собою наступні учасники:
Перше місце посів Ігор Жолдош – трикратний володар кубку переможця внутрішніх змагань та неодноразовий призер обласних змагань вальників лісу та України. Друге місце і срібна медаль дісталося також представнику Виноградівського лісництва – Григорію Анталу. Брозну ж отримав вальник лісу Шаланківського лісництва Іван Свищо. Після підведення підсумків тижня охорони праці було нагороджено кращих працівників і спеціалістів з охорони праці лісогосподарських підприємств, а також профспілкових активістів.
Прес-служба Закарпатського ОУЛМГ